W dniach 31.09 - 05.10.2013 r. odbyła się kolejna wycieczka realizowana w ramach Programu Comenius. Pani dyrektor: Dorota Frydrych, p. Agata Stawska oraz p. Anna Iwanicka wraz z dwoma uczniami z klas szóstych: Wiktorią Namiel (VI c) oraz Mikołajem Stachem (VI a) odbyli podróż na wschód – na Łotwę.

Pierwszy dzień wyjazdu spędziliśmy w stolicy tego kraju – w Rydze. W godzinach popołudniowych wybraliśmy się wspólnie na zwiedzanie miasta. Nazajutrz, po śniadaniu przy pięknej jesiennej aurze podziwialiśmy pełne zabytków stare miasto, z wąskimi uliczkami, licznymi zaułkami, starymi kamieniczkami, kawiarenkami. Po obiedzie wyjechaliśmy z Rygi,  udaliśmy się wówczas w podróż autokarem do miasta –  Dagda, w południowo-wschodniej części  kraju, gdzie znajduje się szkoła partnerska: Dagdas vidusskola.

Trzeci dzień pobytu rozpoczął się wizytą w szkole, gdzie odbyła się wystawa pt. ”Narodowe jedzenie” przygotowana przez kraje partnerskie. Następnie odbył się powitalny koncert przygotowany przez uczniów szkoły łotewskiej. Koncert był bardzo udany, mieliśmy okazje zobaczyć wystąpienie chóru szkolnego oraz pokazy grup tanecznych. Tego dnia zwiedziliśmy również szkołę artystyczną mieszącą się nieopodal szkoły partnerskiej.  Po południu odbyły się zajęcia z gotowania, nauczyciele oraz uczniowie przygotowali narodowe potrawy kuchni łotewskiej.

Kolejny dzień rozpoczął się od wyjazdu do Andrupene, gdzie pokazano nam jak produkuje się: ser, ciasto mleko i chleb.  Po obiedzie odbyła się wycieczka do miasta Robežnieki, które położone jest blisko granicy łotewsko- białoruskiej, jednocześnie ta granica stanowi zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie strusiej farmy oraz przejazd autokarem do Kepova, do Centrum Edukacji. Odbyły się tam kreatywne warsztaty. Kolejnego dnia odbył się wyjazd do Aglonas, gdzie zwiedziliśmy Wzgórze Króla i Muzeum Chleba. Na zakończenie wycieczki przygotowano poczęstunek.

Podsumowując, wycieczka była bardzo udana za co serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy pomogli w jej zorganizowaniu. Dzięki niej udało nam się zawrzeć nowe znajomości , popracować nad umiejętnością mówienia w języku angielskim, nie wspominając już o innych walorach wycieczki, takich jak zwiedzenie zabytków. Zamierzamy też utrzymywać  kontakt z nowo poznanymi uczniami z Łotwy.