17 lutego 2021r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas III. Wzięło w nim udział 12 uczniów, po 2 uczniów z każdej klasy. Przygotowanie do konkursu wymagało od uczestników systematycznej i wytrwałej pracy, która finalnie przyniosła znakomite rezultaty i pozwoliła na wyłonienie zwycięzców. I miejsce zajął Bartosz Bąk z klasy 3a, II  miejsce Adam Woźniak z klasy 3b, 3 miejsce Liliana Pińkowska z 3d. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

14 lutego to dzień miłości i przyjaźni! Dla uczniów naszej szkoły ten dzień stał się okazją do wspólnego świętowania. Celem tego dnia było zachęcanie dzieci do okazywania uczuć innym osobom (kolegom, koleżankom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkoły). W tym dniu można było wzbogacić swoją garderobę o kolor czerwony. Dzieci wykonywały różne prace plastyczne związane z walentynkami i uczestniczyły w ciekawych lekcjach tematycznych. Miło i wesoło spędziły ten dzień razem ze swoimi wychowawcami.

Z okazji Dnia Kota, który przypadł 17 lutego uczniowie klas 1-3 mieli możliwość poznania różnych ciekawostek na temat kotów, ras oraz  wpływu tych zwierzaków na życie człowieka. Dowiedzieli się również jak prawidłowo opiekować się kotkami. Dzieci chętnie opowiadały o swoich pupilach, które mają w domach. Potrafiły też wymienić koty znane z filmów animowanych. Uczniowie chętnie wykonali prace plastyczne o milusińskich. Wszystkie były przepiękne i każda miała swój urok jak na kocią pracę przystało.  Oto ich mała część. Wszystkim uczniom dziękujemy za pomysłowość i kreatywność. Wierzymy, że po tym dniu każdy inaczej spojrzy na kota.

W grudniu 2020r. zostały ogłoszone wyniki Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Ilustracja do Baśni braci Grimm”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Pile. Nagrody i dyplomy zostały wręczone w lutym. Na konkurs uczniowie przygotowali prace plastyczne – ilustracje do wybranej baśni. Przygotowując prace, dzieci czytały baśnie i poznały ich bohaterów. Z naszej szkoły I miejsce zajęła Emilia Malinowska z klasy II b.

Serdecznie dziękujemy za udział Emilii oraz pozostałym uczniom z klasy II b: Lenie Chmiel, Michałowi Grzybkowi, Julii Śmigielskiej i Amelii Urban. Gratulujemy zarówno Emilce, która zajęła czołowe miejsce, jak i pozostałym uczestnikom  konkursu. Wszystkie prace były bardzo ładne, pomysłowe i starannie wykonane.

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przypadają na 21 lutego. Święto ustanowione zostało przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 roku. Data 21 lutego upamiętnia tragiczne  wydarzenia, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Święto ma także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Powinniśmy troszczyć się o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródło dziedzictwa kulturowego. Dbać o zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.

W naszej szkole rok rocznie obchodzimy ten dzień w różny sposób. Nauczanie zdalne wymogło zmianę formy i przeniesienie wszystkich działań do Internetu. Kierując się oświeceniową zasadą bawiąc się – uczyć,  19 i 22 lutego 2021 roku, na lekcjach języka polskiego, młodzież naszej szkoły zapoznała się z informacjami dotyczącymi ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego oraz fragmentami Ustawy o Ochronie Języka. Wzięła także udział w zmaganiach z językiem ojczystym, ćwicząc łamańce językowe. Było wesoło i wyjątkowo.

E. Semanicka i M. Koźmińska

Piła potrzebowała 173 lat, by 14 lutego 1945 roku, po walkach, w których poległy setki żołnierzy walczących po obu stronach ostatecznie powrócić w granice Polski. Dzisiaj,  14 lutego 2021 r. uczniowie klasy I b świętowali  nie tylko walentynki, ale również uczcili to, że 76 lat temu Piła wróciła do Polski.  Z tej okazji pierwszoklasiści odbyli wirtualną podróż po mieście. Zaprojektowali drogę ze swojego miejsca zamieszkania do szkoły. Rozpoznawali symbole swojej małej Ojczyzny oraz budowle i miejsca charakterystyczne dla rodzinnego miasta. Franek zaprezentował kolegom z klasy wykonany  przez siebie album o Pile. Dzieci zapoznały się też z piosenką Moje miasto - Piła. Uczniowie są  dumni  z tego, że mieszkają w pięknym mieście Stanisława Staszica wybitnego działacza, polityka, naukowca, dobroczyńcy, syna i wnuka burmistrzów Piły, którego słowa „być narodowi użytecznym” cytujemy do dziś. Uczniowie już dzisiaj z utęsknieniem wyczekują wspólnych, marcowych wędrówek po grodzie Staszica. Uczniowie już dzisiaj z utęsknieniem wyczekują wspólnych, marcowych wędrówek po grodzie Staszica w rytmie piosenki Moje miasto- teledysk - Piła https://www.youtube.com/watch?v=k7apXoAHsRQ