Dnia 05.09.2020 r. kilka osób z klasy 8d wraz z p. Ewą Semanicką udaliśmy się na Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00 w ogrodzie przy Domu Staszica. Zostaliśmy podzieleni na grupy, które wspólnie kolejno czytały wybrane fragmenty „Balladyny”. Wśród czytających znajdowały się znane osoby z Piły oraz nasza kilkuosobowa gromadka. Niektórzy występujący strojem i charakteryzacją upodobnili się do postaci, które przedstawiali.

Klimat eventu nawiązywał do dramatu Juliusza Słowackiego a podkreślał to występ zespołu grającego na dawnych instrumentach. Na widowni znajdowało się dużo starszych osób, lecz znalazło się też kilku młodych. Z wyrazu ich twarzy można było dostrzec, że to wydarzenie im się podobało i wzbudziło ciekawość. Każda osoba, która wzięła udział w czytaniu została nagrodzona certyfikatem i kubeczkiem malin. Jeden występ szczególnie pozytywnie nas zaskoczył a był to występ, w którym brała udział nauczycielka języka niemieckiego z naszej szkoły. Ma świetną dykcję i charakterystyczny mocny głos, który idealnie wpasował się w postać, w którą się wcieliła.

Wydarzenie to było dla nas bardzo ciekawym doświadczeniem, które pomogło nam doskonalić nie tylko płynne czytanie, ale też pokonać strach przed publicznymi wystąpieniami. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w tegorocznym Narodowym Czytaniu, które dodało atrakcyjności naszemu miastu.

Nicola Chołota, Wiktoria Tłuczek, kl. 8d