Dnia 3 października 2019 r. uczniowie klasy II d i II e byli na wycieczce edukacyjnej pt. „ Jesień w polu i zagrodzie” w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. Uczniowie zobaczyli chałupy i budynki gospodarcze, wiatraki, kuźnie, szkołę i wiele różnych rekwizytów codziennego użytku. Największe zainteresowanie wzbudziły pokazy tradycyjnych zajęć wiejskich m.in. wyrobu masła, smażenia powideł śliwkowych, produkcja cukierków, mielenia ziarna, kiszenia kapusty oraz obróbki lnu. Dzieci miały możliwość zobaczenia jak wyglądała praca w polu czyli oranie i bronowanie z udziałem konia. Uczniowie wspaniale rozpoznali i nazwali odmiany buraków. Jak również poszerzyli swoje wiadomości na temat produkcji ziemniaków. Podczas zwiedzania odbyła się degustacja świeżo zrobionych cukierków „Krówek”, ciepłych ziemniaków oraz soku z buraka. Myślę, że mimo chłodu wszyscy uczniowie przyjechali z wycieczki zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia.

Dnia 4 października 2019 r. klasa 6c brała udział w pokazie treningu boksu olimpijskiego. Opiekunami podczas wycieczki do klubu „Sokół” były Pani Sylwia Ciesielska wychowawca klasy oraz Pani Katarzyna Sosnowska. Pokaz poprowadził Pan Sławomir Nowicki. Młodzież miała okazję w czasie 45 minut poznać i docenić walory królewskiej walki na pięści. Dowiedzieli się, że boks wymaga olbrzymich umiejętności, panowania nad własnym ciałem i umysłem, ale przede wszystkim jednak inteligencji. Nie trzeba być najsilniejszym czy najszybszym i największym zawodnikiem, wystarczy być najsprytniejszym.

Myślę, że niektórzy z uczniów zainteresują się kontynuacją przygody z tą dyscypliną. Czas to pokaże.

Sylwia Ciesielska

W dniach 1 - 4 października 2019 r. uczniowie klasy 5f, wraz z opiekunkami pp. Joanną Ficerman i Aleksandrą Wrzeszcz, podczas pobytu w Międzyzdrojach, realizowali program edukacyjny „Szkoła na Zielonej Wyspie”. Program, oparty o edukacje: regionalną, ekologiczną, prozdrowotną oraz wychowanie patriotyczne i obywatelskie, umożliwia młodemu człowiekowi poznanie w bezpośredni sposób rzeczywistości kulturowej, przyrodniczej, gospodarczej i społecznej z uwzględnieniem problematyki ekologicznej i zdrowotnej.

Wyruszyliśmy wczesnym rankiem, kiedy za oknami było jeszcze ciemno i po prawie 6 godzinach spędzonych w pociągu dotarliśmy do celu naszej podróży. W Międzyzdrojach przywitał nas deszcz, ale po krótkim czasie wypogodziło się i (wbrew prognozie pogody, która zapowiadała ulewy w całym kraju) do końca naszego pobytu nad wyspą Wolin świeciło słońce.

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to ma w naszym kraju już 18 - letnią tradycję. Zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Czytanie na głos najmłodszym zapewnia emocjonalny rozwój dziecka, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy abstrakcyjnego myślenia, poszerza wiedzę, ułatwia naukę oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Od kilku lat nasza biblioteka włącza się w tę akcję, propagując głośne czytanie wśród uczniów i nauczycieli. Tegoroczna kampania głośnego czytania przebiegała pod hasłem: Czytanie z Gangiem Słodziaków. Jak co roku do biblioteki  zostali zaproszeni uczniowie klas I wraz z wychowawcami. Nauczycielki biblioteki:  p. Dorota Jaworska i p. Katarzyna Wika przeczytały pierwszoklasistom wybrane opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Gang Słodziaków”. Dzieci w czasie spotkania poznały genezę święta oraz zaznajomiły się z zasadami konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest rozwijanie nawyku codziennego czytania wśród najmłodszych. Zachęcamy do czytania!

Sukcesem naszych chłopców zakończyły się rozegrane w miniony piątek 27 września 2019 r. Mistrzostwa Powiatu Pilskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych organizowane w ramach XXI Powiatowej Olimpiady Dzieci i Młodzieży.

Drużyna chłopców z rocznika 2007 i 2008 w składzie:

1. Rzeszut Xavier
  2. Grega Jakub
  3. Dybziński Jakub
  4. Wojciechowski Antoni
  5. Orłowski Piotr
  6. Kalwinek Jakub
  7. Nazar Mateusz
  8. Żybort Maksymilian

w  zaciętej walce, ostatecznie dobiegła z dość znaczną przewagą nad pozostałymi na drugim miejscu, tuż za SP4 z Piły. Tym samym uzyskaliśmy awans do Mistrzostw Województwa, które odbędą się 17.10.2019 r. w Poznaniu. Serdecznie gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za finał!

17 września 2019 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Kropki, czyli globalnym święcie kreatywności, odwagi i zabawy. Była to akcja organizowana po raz drugi w naszej szkole. Tego dnia, podczas godzin z wychowawcą, czwartoklasiści z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli film o dziewczynce Vashti i jej niezwykłej przygodzie z Kropką, która stała się inspiracją do odkrycia jej talentu. Wychowawcy podczas zajęć przeczytali swoim wychowankom opowiadanie o Vashti. Ponadto w każdej klasie dzieci na wcześniej przygotowanych kolorowych kółkach - kropkach narysowali symbole swoich talentów. Były to talenty sportowe, muzyczne, plastyczne i inne. Po wykonaniu prac mieli za zadanie zrobienie gazetki prezentującej ich twórczość i zrobienie sobie na jej tle wspólnego zdjęcia.
Uczniowie doskonale zrozumieli przekaz filmu i treść książeczki, dlatego świetnie się bawili przy rysowaniu talentów. Niektórzy byli tego dnia ubrani w koszulki czy sukienki w kropki.
Udział szkoły w tym globalnym wydarzeniu był doskonałą okazją do odkrywania uczniowskich talentów oraz do rozbudzania kreatywności.

Zapraszam – inicjator akcji Sylwia Ciesielska